Jak opanować podstawy niemieckiego?

Wyjeżdżając do pracy za granicę, należy znać język obcy. Jego znajomość znacznie ułatwia komunikację w pracy oraz załatwianie podstawowych spraw na miejscu. Nie każda osoba, która planuje wyjazd, zna język obcy, chociaż w stopniu podstawowym, dlatego warto doszkalać się w tej dziedzinie, bo nigdy nie wiadomo, co przyniesie los i jakie kroki trzeba będzie podjąć, żeby utrzymać obecny poziom życia, lub go polepszyć. Na rynku zagranicznym poszukiwani są specjaliści z różnych dziedzin.

Mając wyuczony zawód, ma się duże szanse na znalezienie dobrze płatnej posady, a jeśli dodatkowo zna się podstawy niemieckiego, to szanse te jeszcze bardziej wzrastają. Najbardziej poszukiwani na rynku pracy są pracownicy fizyczni. Głównie elektrycy oraz hydraulicy. Zdarza się, że znają oni podstawowe zwroty, ale często jest to niewystarczająca umiejętność, żeby zdobyć pracę za satysfakcjonującą stawkę godzinową. W takiej sytuacji należy zastanowić się, co zrobić, żeby zwiększyć szansę na zatrudnienie, bo często jest to przysłowiowe być albo nie być.

Pracownicy fizyczni, jeśli liczą na wyższą stawkę godzinową, muszą wykazać się nie tylko znajomością zawodu, ale także języka. Często w grę wchodzi znajomość terminów technicznych i umiejętność interpretacji projektów.

Znając język obcy w stopniu zaawansowanym, znalezienie pracy nie jest trudne. Nie każdy jednak oprócz dobrej znajomości własnej branży, zna także język. Wielu nigdy nie był on potrzebny i nie sądzili, że kiedykolwiek będą musieli się go uczyć. Jeśli jednak jest taka konieczność, to pomocny będzie szybki kurs niemieckiego, na którym oprócz podstaw, które są niezbędne, jest szansa na poznanie gramatyki i oswojenie się z językiem. Mimo wszystko bez względu na to, jak dobry jest kurs, to i tak egzamin zdaje się na miejscu. Często teoria okazuje się niewystarczająca, więc umiejętności praktyczne wydają się najważniejsze. Obycie z językiem jest konieczne i następuje z reguły już na miejscu.

Pracownicy, którzy znają tylko podstawy języka obcego, są zatrudniani na niższych szczeblach. Nie oznacza to jednak, że już zawsze będą pracować jako pomocnicy. Z czasem, a tym samym, gdy zdobędzie się doświadczenie, i język nie będzie już barierą, można liczyć na awans.

A wszystko dlatego, że na rynku pracy brakuje specjalistów, którzy odznaczają się wiedzą techniczną w danej dziedzinie. Warto więc poznać niemiecki, żeby jak najszybciej móc zauważyć korzyści płynące z pracy poza granicami kraju. Oprócz nauki języka niezbędne są także kursy doszkalające, dzięki którym specjaliści są na bieżąco w najnowszych technologiach. Pracownicy, którzy nie są bierni i starają się zdobyć wiedzę, dzięki której będą bardziej pożądani na rynku pracy, są poszukiwani do pracy na wielu szczeblach. Dlatego warto podjąć trud i zdobyć dodatkową wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktyczne, by jak najszybciej znaleźć pracę marzeń. Trud na pewno nie pójdzie na marne, ponieważ dobrze wykształceni i zaradni pracownicy są poszukiwani, a wbrew pozorom wcale nie jest ich tak wielu.

Author: admin