O kawałkach i łańcuchu słów

Ponieważ od jakiegoś czasu publikuję posty, które nazywam „kawałkami”, myślę, że czytającym należy się choćby krótki komentarz o tym, po co właściwie to robię i dlaczego w taki, a nie inny sposób. Cel, który stawiam sobie jest prosty –  codziennie mieć kontakt z hiszpańskim. A jeżeli chodzi o pomysł „kawałków” to już wyjaśniam.

Kawałki i ich towarzystwo

słówko dnia hiszpański

Był sobie kiedyś Pan, który stwierdził, że:

You shall know the word by the company it keeps.

czyli (w moim swobodnym tłumaczeniu):

Poznasz słowo po jego towarzystwie.

Ów Pan nazywał się J. R. Firth, był lingwistą i mówił dużo o relacjach jakie tworzą się między wyrazami.  Działo się to dość dawno, bo niejaki Pan Firth rozpoczął swoją pracę naukową w latach 20-tych dziewiętnastego wieku.

Wiedział on, że słowa zachowują się tak samo jak ludzie. Tak jak oni wchodzą w relacje ze sobą (mogą spotykać się jednorazowo, mieć romanse, zawierać związki małżeńskie lub całożyciowe przyjaźnie). I tak jak wśród ludzi, tak i wśród słów tworzą się silniejsze lub słabsze związki.  Każdy mój „kawałek na dziś” to pojedyncze słówko, które tworzy więzi z poprzednim i kolejnym słowem. W ten sposób słowa łączą się ze sobą tworząc łańcuch.

Jak powstaje mój łańcuch słów?

słówko dnia hiszpański

Do tej pory ucząc się słownictwa korzystałam z różnego rodzaju serwisów z  tzn. słówkiem dnia na e-mail. Za każdym razem czegoś mi w nich brakowało. Każde nowe słowo było wyrwane z kontekstu. Trudno mi było nadać mu odpowiednią rangę – taką, aby tłumaczyła sensowność uczenia się. Początkowo moje „kawałki” tutaj (czyli moje własne „słówka dnia”) miały być wzbogacone tylko o jakąś zabawną grafikę, która ułatwi zapamiętywanie.  Trochę później doszłam do wniosku, że należy z tych „kawałków” zrobić pewną całość.

W ten sposób zaczęłam tworzyć własny „łańcuch słów„. Każde nowe słowo (czyli nowy „kawałek na dziś” łańcucha) łączy się z poprzednim. Korzyść z takiego podejścia jest potrójna:

To co robię tutaj wynika z moich własnych doświadczeń. Łańcuch, który tworzę przynosi mi korzyści, bo sama wkładam dużo wysiłku w tworzenie go. Myślę, że samo czytanie kolejnych „kawałków” nie przyniesie takich korzyści, jakie może przynieś współtworzenie go.   A zatem…

Twórzmy razem łańcuch słów

 

słówko dnia hiszpański

Zachęcam Was do współtworzenia łańcucha słów, który powstaje w ramach tej stony.  Jeżeli przychodzi Wam do głowy, lub znaleźliście słowo, które pojawia się w towarzystwie „kawałka” z danego dnia, koniecznie dopiszcie je w komentarzach, dodajcie przykłady, wklejcie linki do miejsc, w których słowa te się pojawiły.

Twórzmy ten łańcuch razem!

 A dziś koniecznie zobaczcie jaki nowy kawałek dołączył do łańcucha!

 

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *